آیا کشت خشخاش در افغانستان ممنوع است؟

[ad_1]

یک تحلیلگر مواد مخدر با نگاهی به ابعاد مختلف «ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان» از سوی رهبر طالبان گفت: «به نظر می‌رسد که این تصمیم به دلایلی عملیاتی نخواهد شد که یکی از آنها حجم بالای تولید مواد مخدر در افغانستان است. افغانستان؛ در ولایاتی که مواد مخدر تولید می شود، مردم وابستگی شدیدی به اقتصاد مواد مخدر دارند، که بر اساس آمارهای غیررسمی منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد و ستاد مبارزه با مواد مخدر، 300 هزار نفر در افغانستان به طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند.

سعید صفاتیان در گفت وگو با ایسنا، وی گفت: نمونه این خبر را 22 سال پیش زمانی که طالبان افغانستان تسلط یافتند شنیدیم، پس از این ماجرا در همان سال تولید و قیمت مواد مخدر نیز به شدت افزایش یافت؛ یک سال بعد تولید مواد مخدر به حالت عادی برگشت و با رشد بسیار سریع همراه بود؛ این چیزی است که ما طی 22 سال تجربه کرده ایم.

آیا ممنوعیت کاشت خشخاش در افغانستان عملی است؟

وی افزود: به نظر می رسد که این تصمیم به چند دلیل عملیاتی نخواهد شد؛ اول اینکه حجم تولید مواد مخدر در افغانستان حدود 250 هزار هکتار زمین است و به همین دلیل مقدار زیادی از زمین های افغانستان زیر کشت مواد مخدر است.

این تحلیلگر مواد مخدر گفت: آمار رسمی در حوزه مواد مخدر وجود ندارد. به عبارت دیگر، 300 هزار نفر در افغانستان به طور مستقیم در زمینه مواد مخدر کار می کنند.

درآمد 3 میلیارد دلاری افغانستان از کشت و قاچاق مواد مخدر در سال های اخیر

به گفته صفاتیان، افغانستان در سال های اخیر حدود 3 میلیارد دلار در زمینه کشت و قاچاق مواد مخدر به دست آورده است که 70 درصد از کشت مواد مخدر را شامل می شود. اکنون که طالبان تمام افغانستان را تصرف کرده است، البته تولید مواد مخدر باید حدود 5 میلیارد دلار باشد، زیرا مواد مخدر در بسیاری از فقیرترین ولایات افغانستان تولید می شود. اکنون این سؤال مطرح می شود: طالبان با 300000 نفری که مستقیماً در زمینه مواد مخدر کار می کنند، چه می خواهد بکند؟ آیا قصد ادامه کشت جایگزین را دارید؟ آیا او قصد دارد یک برنامه معیشت جایگزین را دنبال کند و در مناطقی که تولید کنندگان مواد مخدر در آن کار می کنند کارخانه ایجاد کند؟

وی ادامه داد: کشورهای غربی از جمله ایالات متحده نتوانسته اند تولید مواد مخدر را با هزینه بیش از 100 میلیارد دلار در افغانستان متوقف کنند. با توجه به اینکه 42 کشور اروپایی و آمریکایی در افغانستان حضور دارند و با وجود صرف هزینه در این زمینه، آمریکا رسما اعلام می کند که در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان رسما شکست خورده است. از سوی دیگر، برنامه معیشت جایگزین سازمان ملل متحد و کشت جایگزین امکان پذیر نبود. اکنون سؤال این است که طالبان کاشت خشخاش در افغانستان کدام برنامه ها را ممنوع کرده است؟ آیا این یک استراتژی برای همسو کردن ظاهر شما با کشورهای جهان و سازمان ملل است؟

این تحلیلگر مواد مخدر خاطرنشان کرد: استفاده از هرگونه مسکر مانند شراب، هروئین، شیشه، حشیش و …. توسط طالبان ممنوع شد: در افغانستان بیش از 2.5 میلیون نفر مواد مخدر مصرف می کنند.

افزایش قیمت دارو و تغییر الگوی مصرف؛ پیامدهای ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان

صفاتیان یکی از اثرات ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان را افزایش قیمت مواد مخدر و تغییر الگوی مصرف مواد مخدر عنوان کرد. این سپرده به مرور زمان وارد بازار خواهد شد و می تواند منبع درآمد بسیار بالایی باشد و افغانستان شاهد جهش قیمت مواد مخدر خواهد بود.

درمان معتادان؛ چالش دیگر افغانستان

وی افزود: گزارش های زیادی از افغانستان منتشر شده است که نشان می دهد علاوه بر تولید تریاک، این کشور به سمت تولید شیشه و حشیش و نوع زمینی که در افغانستان برای پرورش گیاه افرا وجود دارد که شیشه از آن تولید می شود، حرکت کرده است. ،” او گفت. او گفت. ، بسیار مطلوب است.

وی در جای دیگری از سخنان خود تاکید کرد: نمی توان پیش بینی کرد که افغانستان به راحتی از این موضوع عبور کند. به نظر می رسد این یک استراتژی برای همسویی با کشورهای دیگر باشد.

این تحلیلگر مواد مخدر در پاسخ به این سوال که از آنجایی که استفاده از مسکرات در افغانستان نیز ممنوع شد، وضعیت مراکز درمانی و روش های درمانی در این کشور چگونه است؟ او گفت که تمامی مراکز ترک اعتیاد در افغانستان با کمک دولت های خارجی و کمک های مالی سازمان ملل فعالیت می کنند. به مراکز درمانی آنجا شفاخانه هایی می گویند که قبل از آمدن طالبان تجهیز شده اند، اما از زمان آمدن طالبان تجهیز نشده اند، زیرا بودجه های خارجی قطع شده است، بنابراین از نظر درمان و درآمد با چالش های زیادی مواجه خواهند شد. نسل.

وی در ادامه گفتگوی خود با ایسنا، در صورت اجرای عملی ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان، قیمت مواد مخدر و الگوی مصرف در ایران چه تاثیری خواهد داشت؟ توضیح داد: قیمت دارو در حال افزایش است. به عنوان مثال، فروشندگانی که در ایران 5 کیلوگرم مواد مخدر دارند، مواد خود را نمی فروشند و مواد را انبار می کنند و این امر باعث تغییر الگوی مصرف در بین مصرف کنندگان و در نتیجه مصرف روانگردان و تزریق هروئین می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.