افسردگی فصلی چیست؟ – ایسنا

[ad_1]

ایسنا/ لرستان یک روانشناس گفت: افسردگی فصلی نوعی اختلال خلقی است که تقریباً مشابه افسردگی است، با این تفاوت که فقط در فصول خاصی رخ می دهد و با تغییر فصل از بین می رود.

لیلا میررضایی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: افسردگی فصلی معمولا از اواخر پاییز و اوایل زمستان شروع می شود و با فرا رسیدن بهار و تابستان از بین می رود. البته افسردگی فصلی در ماه های تابستان نیز ممکن است رخ دهد، اما در ماه های زمستان کمتر دیده می شود.

وی در خصوص علائم و نشانه های افسردگی فصلی گفت: این نوع افسردگی به طور کلی اختلالی جدا از سایر انواع افسردگی محسوب نمی شود و الگویی از افسردگی است که در فصول خاصی تکرار می شود و در واقع الگوی عود کننده را نشان می دهد. “.

میررضایی تصریح کرد: افراد برای تشخیص افسردگی فصلی باید حداقل دو سال علائم افسردگی غیرفصلی را در فصول خاصی مشاهده کنند تا این علائم فقط در آن فصول عود کند.

این روانشناس گفت: بسیاری از ما با علائم افسردگی آشنا هستیم، اگرچه هر تغییر خلقی افسردگی محسوب نمی شود، اما به طور کلی علائمی مانند احساس غم و کسالت، احساس ناامیدی یا بی ارزشی، کاهش انرژی بدنی وجود دارد. علائم افسردگی افسردگی افسردگی غیر فصلی از دست دادن میل به انجام کارهایی که قبلاً دوست داشتید، نداشتن خواب راحت و غیره. آنها در افراد افسرده دیده می شوند.

وی با اشاره به علائم افسردگی فصلی در ماه های زمستان، ادامه داد: اگر علائم افسردگی فصلی را با افسردگی غیرفصلی مقایسه کنید، می بینید که علائم تقریباً یکسانی در هر دو نفر دارند علائمی مانند کم انرژی بودن. بدن دارای خواب زیاد، پرخوری، افزایش وزن، میل شدید به کربوهیدرات و کناره گیری از جامعه است.

میررضایی در خصوص علائم افسردگی فصلی در ماه های تابستان که کمتر شایع است، گفت: کاهش اشتها با کاهش وزن، بی خوابی، بی قراری، بی قراری، اضطراب و رفتارهای خشن از علائم این نوع افسردگی تابستانی است.

وی با بیان اینکه عواملی وجود دارد که خطر افسردگی فصلی را افزایش می دهد، گفت: یکی از آن عوامل جنسیت است، بنابراین زنان چهار برابر مردان بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی فصلی هستند.

وی گفت: افرادی که دورتر از خط استوا زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر افسردگی فصلی هستند.

میررضایی گفت: افرادی که سابقه خانوادگی هر نوع افسردگی را دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی فصلی هستند. افراد مبتلا به افسردگی یا اختلال دوقطبی نیز بیشتر در معرض افسردگی فصلی هستند. در این صورت علائم افسردگی در فصول خاصی تشدید می شود.

این روانشناس با اشاره به اینکه علل افسردگی فصلی تقریبا ناشناخته است، گفت: افراد مبتلا به افسردگی فصلی ممکن است در تنظیم سروتونین در بدن مشکل داشته باشند، انتقال دهنده عصبی مهمی که در تنظیم خلق و خوی نقش دارد.

وی خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به افسردگی فصلی می توانند هورمون ملاتونین را که خواب را تنظیم می کند بیش از حد ترشح کنند و در تاریکی میزان تولیدشان را افزایش دهند، چون در زمستان شب ها طولانی تر می شود، ملاتونین بیشتری در بدن تولید می شود. این منجر به خواب آلودگی و بی حالی می شود. به همین دلیل است که افراد مبتلا به افسردگی فصلی اغلب خواب آلود و ناراحت هستند.

میررضایی تاکید کرد: برای درمان افسردگی فصلی چهار نوع درمان مهم شامل دارو درمانی، فتوتراپی، روان درمانی و مکمل ویتامین D داریم که گاهی به تنهایی یا ترکیبی از آنها قابل انجام است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.