انرژی بادی و خورشیدی رکورد 10 درصد تولید برق جهان را به ثبت رساندند

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی افزایش انرژی های تجدیدپذیر برای محدود کردن انتشار کربن و دستیابی به اهداف آب و هوایی بسیار مهم است و در سال 2021، جهان به نقطه عطف انرژی های تجدیدپذیر رسید که انرژی باد و خورشید یک دهم برق جهان را تشکیل می دهند. بر اساس گزارش جدید موسسه Ember، باد و خورشید که سریع‌ترین منابع برق در حال رشد هستند، در سال 2021 به رکورد 10.3 درصد از تولید برق جهانی رسیدند.

سومین بررسی سالانه جهانی برق Ember شامل آخرین داده های تولید برق در سال 2021 برای 75 کشور است که 93 درصد تقاضای جهانی برق را نشان می دهد، با دوره زمانی 2000 تا 2020 برای 209 کشور.

این گزارش نشان می دهد که منابع پاک 38 درصد از برق جهان را در سال گذشته تولید کرده اند که 36 درصد بیشتر از زغال سنگ است. گزارش ها نشان می دهد که تولید برق بادی و خورشیدی در سال گذشته 17 درصد افزایش یافته است و انرژی خورشیدی را برای هفدهمین سال متوالی سریع ترین منبع برق تبدیل کرده است.

پنجاه کشور نیز در سال گذشته به نقاط عطفی دست یافتند، از جمله پنج اقتصاد بزرگ جهان، از جمله ایالات متحده، چین، ژاپن، آلمان و بریتانیا، و هفت کشور جدید، چین، ژاپن، مغولستان، ویتنام، آرژانتین، مجارستان و السالوادور. سال گذشته برای اولین بار به این باشگاه پیوست.

بر اساس این گزارش، سریع ترین پیشرفت ها در هلند، استرالیا و ویتنام است که در دو سال گذشته حدود یک دهم تقاضای برق از سوخت های فسیلی به سمت بادی و خورشیدی تغییر کرده است و 10 کشور بیش از 25 درصد از برق را کاهش خواهند داد. آنها برق خود را تا سال 2021 تولید کردند. آنها باد و خورشید تولید کردند و دانمارک با 52 درصد پیشتاز بود.

بر اساس این گزارش، سهم انرژی بادی و خورشیدی از سال 2015 که توافقنامه پاریس امضا شد دو برابر شده است، در حالی که این سهم در سال 2020 به 9.3 درصد رسیده است. انرژی خورشیدی با تولید باد و خورشید در حال تبدیل شدن به سریع ترین منبع برق در حال رشد است. رشد 17 درصدی در سال گذشته

در سال 2021، تولید جهانی انرژی خورشیدی 23 درصد افزایش یافت و برای هفدهمین سال متوالی سریعترین منبع برق در حال رشد بود.

انرژی بادی و خورشیدی رکورد 10 درصد تولید برق جهان را به ثبت رساندند

تولید جهانی انرژی بادی در سال گذشته با 14 درصد افزایش به 2214 تراوات ساعت رسید و به 1814 تراوات ساعت رسید که بالاترین رشد ثبت شده و سریعترین منبع برق در حال رشد پس از منظومه شمسی است.

استفاده بلندمدت از نیروی بادی 6.6 درصد از تولید برق جهان در سال 2021 را به خود اختصاص داده است، در حالی که در سال 2015 با امضای توافقنامه پاریس، این رقم 3.5 درصد بود. برای اینکه بخش برق در جهت 1.5 درجه حرکت کند، باد و خورشید باید نرخ رشد سالانه ترکیبی 20 درصد را تا سال 2030 حفظ کنند که میانگین نرخ رشد در دهه گذشته بود.

این گزارش نشان داد که تقاضای جهانی برق پس از این همه‌گیری به بزرگترین افزایش سالانه خود در سال 2021 با 1414 تراوات ساعت رسیده است که معادل افزودن یک هند جدید به تقاضای جهانی برق است.

بادی و خورشیدی تنها 29 درصد از رشد تقاضای جهانی برق را در سال گذشته به‌رغم رشد بی‌سابقه تشکیل دادند، در حالی که باقی‌مانده رشد تقاضا از سوخت‌های فسیلی بود که باعث شد تا نیروی زغال‌سنگ با افزایش 9 درصدی، سریع‌ترین رشد تقاضا از سال 1985 را به خود اختصاص دهد. تجربه کرد و به بالاترین سطح خود یعنی 10042 تراوات ساعت رسید.

بر اساس این گزارش، افزایش سوخت های فسیلی به بالاترین سطح انتشار دی اکسید کربن در بخش برق جهان رسیده است و رکورد قبلی در سال 2018 با ارزش سه درصد را شکست.

منابع

trtworld.com

aa.com.tr

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.