اواپراتور پلیت

اواپراتور پلیت – انجمن خبری
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

در این شرایط ترموستات آنتی­ فریز عمل کرده و کمپرسور را خاموش می­کند تا زمانیکه دمای آب بالا رفته و احتمال یخ­زدگی اواپراتور از بین برود.

Th is data was g​ener᠎at᠎ed  with G SA Con tent Gener ator  Demoversion !

واشرها نسبت به جوش دارای طول عمر کمتری هستند ولی داشتن قابلیت جدا و اضافه کردن صفحات به منظور تعمیر یا افزایش انتقال حرارت از مزایای واشرهای آب بندی محسوب می شود.

لذا این باعث تولید حرارت بیشتر توسط سیم پیچ تولید می شود که موجب افزایش دما و آسیب به سیم پیچ کمپرسور اسکرو می گردد.

این رطوبت در صورت ترکیب با مبرد منجر به تولید اسید می­شود و با فلزات واکنش نشان داده و منجر به خوردگی می­شود.

شکل زیر به سادگی نحوه کار اواپراتور را تشریح می کند. تفاوت اواپراتور بالای صفر با زیر صفر چیست ؟

اواپراتور سردخانه زیر صفر چیست ؟ به عنوان مثال در ساختمان­های تجاری و اداری در صورت وجود فضاهای داخلی نیاز به سرمایش در فصل زمستان است، در فرآیندهای صنعتی که نیاز به خنک­ کاری دارند به چیلرهایی نیاز است که علاوه بر قابلیت کارکرد در تمام فصول سال، در صورت لزوم بتوانند آب با دمای صفر درجه و یا زیر صفر را نیز تولید کنند در این شرایط آب سرد شونده باید محلول آب و ضد یخ جهت دستیابی به دماهای زیر صفر باشد.

جدول زیر در انتخاب آرایش لولهها بکار میرود. در ادامه با انواع طراحیهای مبدلهای حرارتی آشنا میشویم. در ادامه باید از سالم بودن فیوزها اطمینان حاصل شود.

بنابراین در چیلرهای هوا خنک باید از تمیز بودن کندانسور اطمینان حاصل شود و در صورت کثیف بودن، نیاز به شستشوی کندانسور است.

این آب به وسیله پمپ چیلد واتر در مدار اواپراتور و دستگاه های خنک کننده می چرخاند و باعث انتقال حرارت می گردد سپس آب وارد چیلر می شود وگرمای آن توسط اواپراتورگرفته می شود در مدار سیکل مبرد تبخیر و گرمای خود را در کندانسور پس می دهد سپس به وسیله پمپ گردش آب و برج خنک کننده دفع می گردد.

در این نوع محصول، سیستم عملکردی آن ، به آب در جهت متعادل سازی دما نیازی ندارد. چیلر به عنوان دستگاه تولید کننده برودت در پروژه های مختلف مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد.

همانطور که ذکر شد هیمورا صفحه پلیت ها را در ظرفیت های مختلف تولید می کند که رایج ترین آنها شامل پلیت کولر 1 تن، 2 تن، 3 تن، 4 تن، 10 تن، 15 تن، 20 تن و 40 تن است، تمامی این پلیت کولرها از ویژگی های منحصربفردی برخوردار بوده و از سطح انتقال حرارت بالایی برخوردارند، این دستگاه ها با رعایت بهداشت بالا طراحی شده اند.

در نهایت به وسیله دیواره ی صفحات، حرارت منتقل می شود. به این ترتیب که از گرمای گاز مبرد خروجی از کمپرسور جهت گرم کردن آب بهداشتی استفاده می­گردد.

در چیلرهای آب خنک نیز باید سختی آب کنترل گردد تا مانع از ایجاد رسوب در لوله ­های برج خنک کن گردد.

بنابراین اختلاف دمای کندانسور یک امر بسیار مهم در عملکرد چیلر تراکمی هوا خنک می باشد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و دمای هوا بسیار اهمیت دارد.

این دقیقا کاری است که اواپراتور چیلر تراکمی انجام می دهد. در این صورت در صورتیکه گاز مبرد مانند گاز R410A یک گاز ترکیبی باشد می­توان شارژ گاز مبرد را به میزان مورد نیاز انجام داد و در صورتیکه گاز مبرد غیر ترکیبی باشد باید سیستم را ریکاوری کرده و بعد از وکیوم کردن شارژ مجدد گاز مبرد انجام شود.

وجود رطوبت در سیکل تبرید می­تواند بدلیل وجود ناخالصی و هوا در ماده مبرد، وجود نشتی در مدار، وکیوم نامناسب دستگاه بوجود بیاید.

در تولید این دستگاه می توان از سختی گیر استفاده کرد، در این شرایط آبگرم مورد نیاز در ورودی مسیر آب سرد بدون نیاز به ذخیره سازی به صورت لحظه ای فراهم می شود.

از انجاییکه چیلر یکی از گرانترین و پیچیده ­ترین تجهیزات در یک پروژه محسوب می­گردد، پیشنهاد می­گردد در صورت بروز خطا توسط تکنسین­های مجاز و آموزش دیده شرکت تولید کننده اقدام به رفع خطا و بررسی عیوب گردد.

شرکت­های تولید کننده چیلر یک دفترچه راهنما دارند که اطلاعات مربوط به بروز خطا را در اختیار مصرف کننده قرار می­دهند.

همچنین سایر تجهیزات در مسیر لوله­ کشی آب به کندانسور از جمله شیرآلات، پمپ­ها، شیر بای پس و… پلیت کولر دستگاهی جهت تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان ها، گرمایش آب استخر و سیستم گرمایش از کف است، از پلیت کولر برای خنک کردن روغن نیز استفاده می گردد، از دیگر استفاده های این دستگاه می توان به سرد کردن شیر در لبنیاتی ها و دامداری ها اشاره کرد، این دستگاه بعنوان اواپراتور و کندانسور در چیلرها به کار می رود. Th​is da᠎ta has been creat ed ᠎with GSA Content  Gener᠎at or D​em ov ersion!

صفحه پلیت ها دارای کاربرد دو منظوره می باشند یعنی از قابلیت خنک سازی و هم اینکه گرم کنندگی برخوردار هستند، برای مثال در زمان استفاده در صنایع غذایی به عنوان خنک کننده عمل می کنند و باعث استرلیزه و هموژنیزه شدن شیر می شوند و بدون تغییر در کیفیت شیر آن را پاستوریزه می کنند، اما در صنایع دیگر مانند صنایع شیمیایی به عنوان گرم کننده عمل می کنند.

صفحه پلیت و یا مبدل حرارتی دستگاهی است که دارای دو کاربرد خنک کنندگی و حرارت دهی می باشد و در صنایع بزرگی مانند صنایع غذایی، لبنی و آزمایشگاهی استفاده می شود، از این مبدل ها در صنایع لبنی برای خنک سازی و سایر صنایع برای خنک سازی و حرارت دهی سیالات و ایجاد تبادل حرارتی بین سیالات استفاده می کنند.

صنعت پزشکی خنک کاری دستگاه MRI، CT SCAN و … از آنجاییکه راندمان دستگاه تحت تاثیر دمای محیط تغییر می­کند پارامتر SEPR جهت راندمان فصلی چیلرهای صنعتی تعریف می­شود.

در صورت وجود رطوبت در سیکل تبرید نشانگری که در وسط سایت گلاس وجود دارد تغییر رنگ داده و وجود رطوبت تشخیص داده می­شود.

در صورت کم بودن حجم مبرد در مدار، حباب­هایی در سایت گلاس مشاهده می­شود. کاهش حجم مبرد به علت وجود نشتی در سیستم است.

در صورت کاهش حجم مبرد که می­تواند در اثر عملکرد نامناسب شیر انبساط، وجود نشتی در سیستم، کثیفی فیلتر درایر ایجاد گردد فشار مبرد در ورودی کمپرسور کاهش می­یابد.

تحمل فشار در اواپراتور صفحه ای نسبت به پوسته و لوله کمتر است. به این ترتیب که در فصل زمستان آب مورد نیاز سیستم سرمایش از کندانسور فریکولینگ عبور داده شده و توسط محیط خنک می­شود.

هوا خنک مبدل های حرارتی با خنک کننده هوا معمولاً در وسایل نقلیه یا سایر برنامه های موبایل که منبع آب دائمی خنک در دسترس نیست استفاده می شوند.

همچنین سیال واسطی مانند آب در آن وجود نداشته و از نظر بهداشتی مشکلی را ایجاد نمی کند. استفاده از این پلیت کولر ها از ضروری ترین نیازهای صنایع مختلف می باشد که بایستی برای عملکرد درست دستگاه ها بر روی آن ها نصب شود، در ساختار پلیت کولرها از فلز استیل استفاده شده است، استیل از جمله فلزات بسیار مقاومی می باشد که در برخورد با مایعات دچار زنگ زدگی نمی شود.

از آنجاییکه چیلر پیچیده ­ترین و گرانترین تجهیز در تاسیسات ساختمان است، گارانتی دستگاه و امکان تامین قطعه از طرف شرکت تامین­ کننده حائز اهمیت است.

به این ترتیب قابلیت اطمینان جهت استفاده از دستگاه در زمان گارانتی نیز تامین می­گردد. چیلرها مجهز به فلوسوییچ یا سوییچ اختلاف فشار تفاضلی هستند، در صورتیکه دبی عبوری از دستگاه از حداقل دبی لازم کمتر باشد دستگاه روشن نمی­شود.

فشار پایین خط دیسشارژ Low Discharge Pressure در صورتیکه کندانسور متناسب با ظرفیت انتخاب نگردد و سطح کندانسور بیشتر از بار مورد نیاز باشد، همچنین شارژ کم گاز مبرد و یا گرفتگی اواپراتور از جمله دلایلی هستند که می­تواند منجر به کاهش فشار خط دیسشارژ گردد.

مبرد مورد استفاده در سیکل تبرید علاوه بر داشتن خواص ترمودینامیکی مناسب، اشتعال ناپذیری، عدم خوردگی تجهیزات مکانیکی، سمی نبودن، باید با محیط زیست نیز سازگار باشد.

علاوه بر این، عدم وجود فن باعث کاهش قابل توجه سطح سر و صدا نیز میشود. افزایش پیدا می­کند. نصب تجهیزات ایمنی بر روی دستگاه باید مورد توجه قرار گیرد.

ظرفیت واقعی چیلر باید با در نظر گرفتن شرایط محل نصب دستگاه، ارتفاع از سطح دریا و دمای محل نصب محاسبه شده و ملاک انتخاب دستگاه قرار گیرد.

با توجه به کاربری پروژه و محل نصب دستگاه، سطح صدای دستگاه باید مورد توجه قرار گیرد. امکان کاهش سطح صدای دستگاه با عایق کردن کمپرسور و قراردان کمپرسور در محفظه بسته وجود دارد.

این پارامتر بر اساس راندمان دستگاه در 4 نقطه عملکردی، دمای محیط تعریف می­گردد. در صورت خرابی شیر انبساط و خروج مبرد بیش از اندازه دمای سوپرهیت پایین بوده و امکان برگشت مایع به کمپرسور وجود دارد.

بنابراین در فصل زمستان نیازی به روشن بودن کمپرسور نیست و علاوه بر کاهش مصرف برق، عمر مفید قطعات نیز افزایش می­یابد.

در این مبدل حرارتی برای تمیز کردن لوله ها نیازی به خالی کردن شارژ نیست و بیشتر در چیلرهای بسیار بزرگ (مخصوصا در چیلرهای سانتریفیوژی) کاربرد دارد.

به کمک پارامتر SERP تولیدکنندگان راندمان فصلی محصولات خود را براساس روشی که طبق مقررات پیشنهادی اروپایی برای چیلرهای صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد، ارزیابی می­کنند.

مهمترین قطعاتی که در صفحه پلیت استفاده شده متشکل از قاب، صفحات و واشر ها می باشند، در این مبدل سیالات گرم و سرد به صورت یک در میان قرار گرفته اند و با تبادل حرارت بین آن دو حرارت مورد نیاز تأمین می شود.

این نوع از اواپراتورها برای سردسازی مایعات طراحی شدهاند، بطوری که دو لوله دو جریان را به شکلی در مجاورت هم قرار میدهند که بدون اختلاط، تبادل حرارت صورت گیرد.

اواپراتور مینی چیلر به شکل صفحه ای، سطح مبادله کننده حرارت بیشتری نسبت به شکل پوسته و لوله دارد. جهت جلوگیری از برگشت مایع به کمپرسور دمای گاز مبرد در خروجی کمپرسور تا دمای مشخص بالا رفته (سوپرهیت) و سپس مبرد وارد کمپرسور می­گردد.

که در محیط داخل سردخانه نصب می شود به این دلیل است که توسط مبرد، گرما را از محیط داخل گرفته است و به بیرون منتقل می کند تا دمای داخل سردخانه را در دمای مورد نظر ثابت نگه دارد.

جهت نصب دستگاه الزامات شرکت سازنده باید مورد توجه قرار گیرد. در صورت روشن نشدن دستگاه ولتاژ فازها و ولتاژ برق ورودی به ساختمان باید کنترل گردد.

به منظور بالا بردن راندمان فصلی دستگاه، کمپرسور باید قابلیت کنترل ظرفیت را در بارهای جزیی داشته باشد. به این منظور درکمپرسورهای اسکرال با بالابردن تعداد کمپرسورها و افزایش تعداد مدارهای دستگاه و در کمپرسورهای اسکرو با کنترل ظرفیت به صورت پله­ ای، یا پیوسته و یا اینورتور کردن کمپرسور امکان بالا بردن راندمان فصلی دستگاه امکانپذیر است.

در کندانسور هوایی چیلر با خاموش کردن فن ها با استفاده از خاموش و روشن کردن فن و یا استفاده از المنت داخل تشتک کندانسور دمای آب کندانسور بین دمای 32 تا 28 درجه سانتیگراد تنظیم می گردد در کندانسور هوایی چیلر با خاموش کردن فن ها با استفاده از پرشیر سوئیچ می توان فشار دیس شارژ را بین 180 تا 240 پی اس آی در کمپرسورهای پیستونی و در کمپرسورهای اسکرو یا اسکرال بین 180 تا 350 قابل تنظیم نمود.

آب نیز در کندانسور در جریان است و مبرد با گرفتن گرمای آب ، کاملا تبخیر شده و انرژی گرمایی آب به شکل گرمایی نهان به مبرد انتقال می یابد.

در داخل لوله های مسی ماده مبرد و در اطراف آن جریان آب برقرار است سرمایی که در اثر تبخیر مبرد به وجود آمده توسط جداره خارجی لوله های مسی به آب انتقال پیدا کرده و آب را سرد می کند.

در داخل لوله های مسی مبرد جریان دارد و در اطراف این لوله ها و در داخل مخزن استوانه ای آب جریان دارد.

دما آب در مبدل نیز بر حسب مصارف مختلف تنظیم می شود . در بسیاری از پروژه­ های مسکونی درخواست استقلال دما و مصرف برق جهت هر واحد وجود دارد، در این صورت استفاده از مینی­ چیلر پیشنهاد می­گردد.

در صورت بالا بودن دمای محیط در صورتیکه چیلر برای کارکرد در آن دما طراحی نشده باشد دستگاه روشن نخواهد شد.

صفحه پلیت های تولیدی هیمورا از سطح ضریب انتقال حرارت بسیار بالایی برخوردار می باشد، این دستگاه ها در ابعاد بسیار کوچکی طراحی شده اند و نسبت به مبدل های حرارتی پوسته و لوله از راندمان بالاتری برخوردار هستند، در واقع این دستگاه عملکردی نظیر منابع کویلی دوجداره را دارا می باشد.

یکی از مزایای این اواپراتور راندمان انتقال حرارت بسیار بالا و قیمت مناسب آن ها نسبت به دیگر اواپراتور ها است.

در این صورت نیاز به فضای اضافی جهت نصب تجهیزات نظیر پمپ و منبع انبساط وجود نخواهد داشت. در این وضعیت علاوه بر اینکه نیاز به منبع حرارتی با ظرفیت کمتر جهت گرم کردن آبگرم بهداشتی است، هیچ حرارتی از طریق کندانسور به محیط دفع نشده و بازیافت می­گردد.

به عنوان مثال در صورت نصب چیلر هوا خنک، دستگاه باید در فضای آزاد نصب گردد تا کندانسور قابلیت دفع گرما به محیط را داشته باشد.

بنابراین راندمان فصلی معیار ارزیابی مصرف انرژی دستگاه است و بالا بودن راندمان فصلی نشان­ دهنده کنترل ظرفیت مناسب چیلر در فصول مختلف سال و ملاک ارزیابی و انتخاب دستگاه است.

این مبدل ها این قابلیت را دارند که اختلاف دمای سیال ورودی و خروجی را به کمتر از 1 درجه برسانند که این ویژگی باعث افزایش راندمان حرارتی دستگاه می شود.

به این ترتیب چیلرهایی که در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرند در بالاترین دمای محیط در تابستان و پایینترین دمای محیط در فصل زمستان کارمی­کنند.

این مبدل ها مجهز به سیستم CIP می باشند که این سیستم به صورت خودکار و بدون دخالت نیروی انسانی شستشو می شود، در این حالت تمامی لوله ها، مجراها و فیلترها مورد شستشو قرار می گیرند.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.