اوقات فراغت جوانان در دوران کرونا چگونه تغییر کرده است؟

[ad_1]

با توجه به اینکه سوال چگونگی گذران اوقات فراغت در نوجوانی بسیار مهم است، محققان مطالعه ای را انجام دادند که تجربه بیولوژیکی جوانانی را که اوقات فراغت خود را در کرونا سپری می کردند مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، در طول شیوع کرونا، الگوهای رفتاری و سبک زندگی جوانان در زمینه اوقات فراغت تغییر کرده است. این دوره برای برخی افراد منجر به ایجاد روابط نزدیک با سایر اعضای خانواده می شد، اما برخی دیگر به دلیل نداشتن مهارت های اجتماعی و ارتباطی با مشکلات زیادی در محیط خانوادگی خود مواجه شدند.

برای بررسی تغییرات اوقات فراغت در دوران کرونا، محققان با 13 جوان بین 18 تا 29 سال ساکن تهران مصاحبه کردند. پس از پایان مصاحبه ها، محتوای آنها مورد تجزیه و تحلیل و دسته بندی قرار گرفت.

در این مطالعه مشخص شد که افراد قبل از کرونا اوقات فراغت خود را در خارج از منزل و بیشتر با همکاران یا دوستان خود می گذراندند. مثلاً برای تماشای فیلم به سینما، برای تعامل با دوستان به کافی‌شاپ و رستوران، برای فعالیت بدنی به باشگاه و کلاس‌های آموزشی برای یادگیری مهارت‌های هنری و فرهنگی می‌رفتند.

پس از شیوع کرونا، مردم اوقات فراغت خود را در خانه و در کنار خانواده سپری می کنند و تمامی فعالیت های خارج از منزل به داخل خانه منتقل می شود. به عنوان مثال تماشای فیلم در منزل از طریق دانلود و خرید مجازی، تعامل با دوستان از طریق شبکه های اجتماعی و تلفن، فعالیت های بدنی در منزل با پای پیاده انجام می شود.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که سبک زندگی افراد تغییر کرده و سبک غذا خوردن، فعالیت بدنی، ملاقات و احوالپرسی، مطالعه و …. تحت تاثیر قرار گرفتند.

علاوه بر این، در بین تمام شرکت کنندگان، هزینه های گذران اوقات فراغت به طور قابل توجهی تغییر کرد و افراد توانستند با هزینه کمتری به علایق و نیازهای اوقات فراغت خود در خانواده پاسخ دهند.

همچنین مشخص شد که مردم در زمان شیوع کرونا افزایش قابل توجهی در اوقات فراغت داشتند و در این زمان مردم در حوزه نیازها و علایق خود فعالیت می کردند. فعالیت هایی که افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود به ترتیب اولویت انجام می دهند عبارتند از: استفاده از فضای مجازی، تماشای فیلم و سریال و مطالعه کتاب، آشپزی، ورزش، انجام کارهای هنری، انجام بازی های آنلاین و استراحت.

نتایج مطالعات نشان داد که الگوهای اوقات فراغت در مردان و زنان متفاوت است. زنان بیشتر از مردان در فعالیت های فرهنگی فعال هستند. زنان نسبت به مردان علاقه بیشتری به خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی دارند. استفاده از کالاهای فرهنگی نیز بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان بیشتر فیلم های اکشن و جنایی و زنان بیشتر فیلم های درام، عاشقانه و خانوادگی تماشا می کنند. علاوه بر این؛ استفاده از کتاب ها بر اساس ژانر متفاوت است، زنان بیشتر رمان، شعر، هنر و روانشناسی می خوانند و مردان بیشتر کتاب های فلسفی و حقوقی می خوانند. مصرف برخی از انواع موسیقی نیز بر اساس ژانر متفاوت است. زنان بیشتر به موسیقی پاپ و رپ گوش می دهند و مردان بیشتر به موسیقی سنتی گوش می دهند. مردان در اوقات فراغت خود بازی های آنلاین انجام می دهند.

بررسی های انجام شده در این پژوهش نشان می دهد که توجه مردان به فعالیت بدنی و ورزش در اوقات فراغت بیشتر از زنان است. همچنین سبک فعالیت بدنی تغییر کرده است و قبل از تاج، شرکت کنندگان در ورزش (معمولاً در باشگاه)، پیاده روی و تفریح، بازی های دسته جمعی مانند فوتبال، کوهنوردی، اما با گسترش تاج، افراد در خانه کم تحرک شدند و حتی بی تحرک

به طور خلاصه، الگوی اوقات فراغت و فعالیت شرکت کنندگان در این مطالعه از زمان شیوع کرونا تغییر کرده است. اوقات فراغت افزایش یافته، اوقات فراغت تغییر کرده و فعالیت های فراغت با محتوای فرهنگی و هنری افزایش یافته است. فعالیت های همکاری در امور داخلی نیز افزایش یافت.

در این پژوهش بیان شده است که مهم ترین فرصت در این دوره، داشتن زمان بیشتر برای انجام فعالیت های هنری، فردی و گذراندن وقت با خانواده است و انگیزه و افسردگی به عنوان مهم ترین چالش های این دوره مطرح شد.

در انجام این پژوهش مرضیه ابراهیمی و الهام سخایی; پژوهشگران جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی با یکدیگر همکاری داشتند. انتشارات دانشگاه تهران.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.