ایندیپندنت: احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای چقدر است؟

[ad_1]

ایندیپندنت استفاده احتمالی روسیه از سلاح های هسته ای را تحلیل کرد.

به گزارش ایندیپندنت، در هفته اول جنگ با اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تسلیحات هسته ای استراتژیک این کشور را به سطح بالایی از هشدار رسانده تا جهان را از آنچه ممکن است رخ دهد بترساند.

رئیس جمهور روسیه “اقدامات خصمانه در حوزه اقتصادی” را مقصر دانست و مدعی شد که اعضای ارشد ناتو در “بیانیه های جنگ طلبانه خود” او را مجبور به انجام این کار کرده اند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز تشدید تنش ها را به اظهارات لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا مرتبط دانست.

سه هفته بعد، تهاجم روسیه با سرعت کمتری از آنچه پوتین انتظار داشت ادامه یافت.

به دنبال دستور پوتین برای پیروزی در جنگ چه اتفاقی می تواند بیفتد؟

پوتین در مورد سلاح های هسته ای چه گفت؟

در 27 فوریه، تلویزیون روسیه ویدئویی از دیدار پوتین با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه پخش کرد و به آنها توصیه کرد که تسلیحات هسته‌ای را در “وضعیت جنگی” قرار دهند.

پاتریشیا لوئیس، مدیر نیروی دفاعی بین‌المللی، گفت: «آنچه که ما فکر می‌کنیم این است که روسیه نمی‌تواند از سلاح‌های هسته‌ای خود در زمان صلح استفاده کند، بنابراین برای استفاده از سلاح هسته‌ای، ما باید وضعیت را از زمان صلح به حالت تغییر دهیم.» کمک‌های امنیتی. (آیساف). در اتاق فکر Chatham House Martial Change.

وی ادامه داد: به نظر می رسد پوتین اگر بخواهید، مبنای قانونی برای استفاده از سلاح هسته ای ایجاد کرده است.

پروفسور مالکوم چالمرز از موسسه رویال خدمات متحده می گوید منظور پوتین “روشن” نبوده است.

وی گفت: من هیچ گزارشی مبنی بر تغییر وضعیت نیروهای هسته ای روسیه ندیده ام. بدیهی است به اطلاعات محرمانه دسترسی ندارم اما گزارشی در این زمینه منتشر نشده است. معلوم نیست وضعیت چگونه تغییر خواهد کرد. ممکن است به مکانیسم خاصی بین رئیس جمهور و نیروهای هسته ای مربوط باشد. حتی ممکن است مکانیسمی وجود نداشته باشد.

احتمال حمله هسته ای چقدر است؟

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، سعی کرد ترس از جنگ هسته ای را از بین ببرد و گفت که نگرانی ها را درک می کند، اما سخنان پوتین “لفاظی” است.

او به اسکای نیوز گفت: من شک ندارم که پوتین در آینده چه کاری می تواند انجام دهد.

والاس بعداً به بی بی سی گفت که آنها هیچ تغییری در وضعیت هسته ای روسیه ندیده اند.

وی گفت: پوتین به وضوح این موضوع را روی میز گذاشت تا به مردم و جهان یادآوری کند که او یک عامل بازدارنده دارد. ما کاری برای افزایش تنش در این زمینه انجام نمی دهیم و کاری انجام نمی دهیم که منجر به اشتباه محاسباتی شود. ما این را بسیار جدی می گیریم.

تام تاگوند، رئیس کمیته روابط خارجی گفت: روسیه سلاح‌های هسته‌ای را فقط یک “انفجار بزرگ” می‌داند و ممکن است دستور نظامی برای استفاده از آنها صادر کند.

کارشناسان دیگر می گویند که مشخص نیست پوتین حمله اتمی را انجام خواهد داد یا خیر.

پروفسور چالمرز احتمال استفاده روسیه از سلاح های هسته ای را “بعید” خواند و گفت هر گونه استفاده از سلاح های هسته ای جعبه پاندورا را باز خواهد کرد. زمانی که کشوری از سلاح های هسته ای استفاده می کند، احتمالاً استفاده از آن سلاح ها تشدید می شود و فشار بر کشورهای مجهز به سلاح هسته ای برای واکنش قابل توجه خواهد بود. روسیه و غرب این را به خوبی درک می کنند.

در حمله هسته ای چه اتفاقی می تواند بیفتد؟

کارشناسان می گویند اگر روسیه به یکی از اعضای ناتو حمله کند، ممکن است با تلافی سایر کشورهای عضو مواجه شود. پروفسور چالمرز می گوید چنین درگیری می تواند عواقب بسیار بزرگتری نسبت به جنگ جهانی دوم داشته باشد.

میزان تلفات به نقطه هدف بستگی دارد. به دلیل تراکم جمعیت در شهرها، سلاح های هسته ای می تواند صدها هزار نفر را بکشد. اگر یک مرکز خاص مورد هدف قرار گیرد، ممکن است افراد دیگر در اثر مسمومیت با تشعشع آسیب ببینند.

روسیه چه سلاح های هسته ای دارد؟

مجله دانشمندان اتمی که آمار زرادخانه هسته ای هر کشور را منتشر می کند، هفته گذشته اطلاعات مربوط به زرادخانه هسته ای روسیه را به روز کرد.

بر اساس این گزارش، روسیه تقریباً 4477 کلاهک هسته ای دارد که از این تعداد 1588 کلاهک استراتژیک با قابلیت نصب موشک های بالستیک هستند. پایگاه های بمب افکن های سنگین تقریباً 977 کلاهک استراتژیک بیشتر دارند. روسیه حدود 1912 کلاهک غیراستراتژیک دارد که در ذخیره نگه داشته است.

وضعیت در سایر نقاط جهان چگونه است؟

طبق آخرین اطلاعات فدراسیون دانشمندان آمریکا، آمریکا 5428 کلاهک هسته ای، انگلستان 2228، فرانسه 295، فرانسه 290، پاکستان 165، چین 350، هند 160، اسرائیل 90 و کره جنوبی.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

در زمان خرید مبل چه نکته هایی را فروشندگان به شما نمی گویند

  اگر قرار باشد یک انتخاب خاص برای خاص پسندان در بین مبلها نام  خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.