برخی از نمایندگان از رئیس جمهور خواستند تعرفه کالاهای صادراتی را حذف کند.

[ad_1]

یکی از اعضای ناظر شورای عالی بورس، اعمال تعرفه بر محصولات صادرات محور را مغایر با سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: چندین نماینده از رئیس جمهور خواسته اند برای جلوگیری از صدور یا اجرای این بخشنامه وارد عمل شود.

محسن علیزاده در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: هفته گذشته بخشنامه ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اعمال تعرفه بر محصولات صادراتی صادر شد که بلافاصله با واکنش بازار سرمایه مواجه شد. بورس اوراق بهادار و سازمان های اوراق بهادار.

وی ادامه داد: در این بخشنامه مقرر شده است که محصولات صادرات محوری که بازار خارجی دارند، بر صادرات مالیات بپردازند که این امر مغایر با سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی است و حتی می تواند آسیب جدی به بازار سرمایه وارد کند. دلیل توجیه دوستان این است که به دلیل تنش در روسیه و اوکراین ممکن است محصولاتی مانند فولاد و سیمان در کشورها قیمت بالایی داشته باشد و محصولات صادراتی ما نتواند پاسخگوی نیاز داخلی باشد و بیشتر صادر شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این موضوع به بازار سرمایه آسیب وارد کند. به عنوان مثال، یک شرکت در سال گذشته بیش از یک میلیارد سود سهام از دست داد. با توجه به این وضعیت، چند تن از نمایندگان به سوال تعیین عوارض محصولات صادراتی واکنش نشان دادند و از رئیس جمهور خواستند مستقیما وارد عمل شده و از تصویب و اجرای این بخشنامه جلوگیری کند.

علیزاده ادامه داد: اگرچه دوستان وزارت صمت اعلام کرده اند که این بخشنامه برای مدت کوتاهی دو ماهه اجرایی می شود، اما این مدت آثار زیانبار خود را نیز بر بازار سرمایه بر جای می گذارد. مجلس از تمامی ابزارهای نظارتی خود برای کنترل بازار سرمایه استفاده می کند، بنابراین مقرر شد با برخی از نمایندگان کمیسیون اقتصادی و با حضور کارشناسانی از وزارت صمت جلساتی برگزار شود تا دلایل آنها را بشنویم و اعلام کنیم. دلایل لغو آن

وی در پایان گفت: انشالله پس از برگزاری این جلسه دوستان وزارت صمت متقاعد خواهند شد که این بخشنامه لغو شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

در زمان خرید مبل چه نکته هایی را فروشندگان به شما نمی گویند

  اگر قرار باشد یک انتخاب خاص برای خاص پسندان در بین مبلها نام  خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.