سفیر آمریکا در سازمان ملل تلاش می کند ایران را مسئول مذاکرات وین معرفی کند

[ad_1]

سفیر آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه ای به سوالی مبنی بر توقف مذاکرات وین هنگام تلاش برای پرتاب توپ به خاک ایران پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه العربی الجدید، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل در گفت وگو با این روزنامه در پاسخ به سوالی درباره بن بست مذاکرات وین و اینکه آیا انتظاری از شورای امنیت دارد یا خیر. وی گفت: همانطور که اشاره کردید ما هنوز به توافق نرسیده ایم و ممکن است نشویم. اما رئیس جمهور (بایدن) قول داده است که ما تضمین خواهیم کرد که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند.
گرینفیلد گفت: «مسئله توافق در شورای امنیت مطرح نشده است، اما اگر در آنجا مطرح شود، ما آماده رای گیری و بحث درباره موضوعات مشترک جهانی هستیم». این یکی از زمینه هایی بود که ما توانستیم با همه اعضای شورای امنیت همکاری نزدیک داشته باشیم.
وی افزود: فکر می کنم همه خواهان برجام (توافق هسته ای)، بازگشت آمریکا به توافق و اجرای کامل قوانین آن هستند. فکر می کنم اگر این موضوع در شورای امنیت مطرح شود، ایران خواهد شنید که دنیا می خواهد به آن عمل کند.
سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد تصریح کرد: این ایران است که این تلاش ها را ناکام گذاشته است. ما توافق کردیم که اگر آنها به توافق دوجانبه برگردند، ما هم به توافق دوجانبه برگردیم. این وضعیت فعلی ماست. ما آماده ایم، آنها هستند[ایران] آنها نیستند.
به گزارش ایسنا، اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل در حالی بیان می‌شود که مذاکرات وین در پی برخی تحولات اخیر در روابط سیاسی بین‌الملل پس از حمله روسیه به اوکراین، اعمال تحریم‌های مختلف واشنگتن علیه روسیه و اختلاف تهران و واشنگتن بر سر برخی از مذاکرات باقی مانده است. اخیرا تا اطلاع ثانوی تعلیق شدند.
اظهارات گرینفیلد درباره موضع ایران در مذاکرات وین در حالی مطرح شد که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری اخیر خود درباره مذاکرات وین گفت: جو وین منفی نیست زیرا ایران و 1+5 همه کارها را انجام دادند و ما منتظریم. یک جواب.” ما از ایالات متحده مناسب هستیم. پاسخی که بتواند پاسخگوی دغدغه های ما در دو حوزه ای باشد که گفتم. هماهنگ کننده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا کار خوبی انجام می دهد. ایران بیشتر ابتکارات را در جریان مذاکرات وین انجام داد و ما اکنون در حال کار بر روی ابتکارات مناسب هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایالات متحده صادقانه (در مفهوم حقوقی آن) به تعهدات خود بازمی گردد. به نظر می رسد واشنگتن از سیاست تاخیر پیروی می کند و هر زمان که ایالات متحده به چند سوال باقی مانده پاسخ داد، ما به وین برمی گردیم و جو وین هنوز آماده امضا و رسیدن به توافق است.

همانطور که هفته گذشته گفتم، مشکلات باقی مانده بین ایران و ایالات متحده بیش از یک موضوع است و ما تاکید می کنیم که پیام هایی که مورا در چند هفته گذشته قبل و بعد از سفرش به تهران ارسال کرده است، از حداقل ها فاصله دارد. راه حل هایی که باید هنگام دستیابی به توافق رخ دهد، مسئول تاخیر، پاسخ مناسب واشنگتن است.

خطیب زاده گفت: همانطور که قبلا تاکید کردیم، باید تمامی عناصر و اجزای حداکثر فشار حذف شوند. ایالات متحده نمی تواند تمام انرژی و زمان خود را صرف حفظ برخی از مولفه های فشار حداکثری و میراث ترامپ کند. مولفه های این فشار حداکثری باید به طور کامل از بین برود و نکته دوم مورد توجه ما این است که زنجیره منافع اقتصادی ملت ایران از برجام به طور کامل دیده شود.

وی ادامه داد: آنچه بین ما و آمریکا می ماند در هر دو زمینه اشکال دارد.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.