شرح دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان و قبولی خطا.

[ad_1]

در دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان آمده است: «این روایت کنایه از این است که انسان عیوب بزرگ خود را نمی بیند; اما او عیب کوچک مردم را می بیند. «این حدیثی از معصوم (ع) است که خوشا به حال کسی که گناه خود را ببیند و به گناه دیگری کاری نداشته باشد».

به نام خدا

«خدایا در آن کوشش کن با شکر، و گناه بر آن با گذشت، و عمل بر آن با قبول، و عمل بر آن با گذشت، یا شنیدن شنوندگان». »

«خدایا تلاش مرا در این ماه قدر دان و در این ماه از گناهم درگذر و عملم را در آن بپذیر و عیبم را در آن بپوش ای فرمانبرترین شنوندگان».

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تفسیر «خداوند متعال شما را شکر خواهد کرد» می گوید: در این قسمت از دعا دعا می کنیم خداوند زحمات ما را در ماه رمضان قبول دارد. کلمه شکر به معنای سپاس است و معنی آن در این دعا قبول و قبول است.

می افزاید: انسان زحمت می کشد و روزه می گیرد، گرسنه و تشنه است. اما نه می خورد و نه می آشامد، در ماه رمضان دچار بی خوابی می شود و اگر خدا همت ما را نپذیرد، کاری برای ما نمی کند. اگر سختی ها و رنج ها دنبال شود و نتیجه ای نداشته باشد، اتفاق بدی افتاده است.

این معلم اخلاق می گوید: باید غمگین باشیم تا به اعمالمان آسیبی نرسد. مثلا یک غیبت می تواند تمام زحمات ما را هدر دهد. در صورت غیبت 40 روز از حسنات شما در اعمال غیبت کننده ثبت می شود و اگر کار خیر نکنید گناهان آن شخص در اعمال شما ثبت می شود. این روایت از معصوم (ع) است.

وی ادامه داد: باید حواسمان به خودمان باشد و ببینیم چه کرده ایم; آیا ما نقص داریم؟ گل از خدا بی عیب است و محال است که ما بی عیب نباشیم. در روایت آمده است: «چه می‌شود که انسان در چشم دوستش خار کوچکی ببیند، ولی در چشم خود آن ترکه را نبیند».

آیت الله مجتهدی تهرانی می فرماید: این روایت کنایه از این است که انسان عیوب بزرگ خود را نمی بیند; اما او عیب کوچک مردم را می بیند.
این عالم ربانی در ادامه بیان می کند: این حدیثی از معصوم (ع) است که می گوید کسی که گناه خود را ببیند و به گناه دیگری کاری نداشته باشد خوشحال می شود.

وی در ادامه در تفسیر «وَ أَغْفِرُ الْعَمْرُ وَ الْعَمْلَ مَقْبُولُ» ​​می گوید: در این دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم که گناهان ما را ببخشد و عمل ما را بپذیرد. از خدا می خواهیم که گناهان ما را که قبل از ماه مبارک رمضان مرتکب شده ایم ببخشد. از آنجایی که ماه رمضان زمان درآمد و ثواب معنوی است، حتی خوابیدن و نفس کشیدن در این ماه نیز عبادت محسوب می شود.

آیت الله مجتهدی تهرانی تاکید می کند: این همه درآمد در ماه رمضان است و مگر نمی شود با این همه درآمد انسان جان خود را از دست بدهد؟ پیامبر اسلام در خطبه شعبانیه می فرماید: پشتت بار گناه شد و گروگان شدی و در ماه رمضان جنازه خود را رها کن.

وی ادامه می دهد: برخی از افراد به دلیل وزن زیاد نمی توانند در نماز صبح برخیزند که نشانه گناه است. شخصی به امام حسن عسگری (ع) گفت که هر شب قصد دارم نماز شب بخوانم. اما امکان پذیر نیست. حضرت فرمود: گناه تو را به زنجیر کشیده است، علت این که کسی می خواهد نماز شب بخواند ولی نمی تواند گناه کند و با استغفار می تواند آن را برطرف کند.
این استاد بزرگ اخلاق و حوزه علمیه در ادامه سخنان خود درباره بیدار شدن در سحر و استفاده از برکات شما گفت: شعری است که می گوید «کسی که سحر ندارد خودش را نمی شناسد»، که سحر می خوابد، نمی داند. او کیست و باید خودش را پیدا کند. حدیث از معصوم(ع) است که می فرمایند، عجیب است که مردم به دنبال گمشده خود هستند، اما به دنبال خود نیستند.

می گوید: وضو بگیر و شب در تاریکی صد بار از خود بپرس که من کیستم؟ شاید خودت را پیدا کنی اگر خودت را پیدا کنی، میل به نماز شب پیدا می کنی.
وی در ادامه در تفسیر خود می گوید: خداوند «ستاره عیب» است و احدی را از گناهان ما آگاه نکرده است. حدیث است که اگر یک نفر بوی گناه می داد، دو نفر کنار هم نمی نشستند. اگر گناه کسی فاش می شد، کسی جسد او را دفن نمی کرد.

آیت الله مجتهدی در شرح آیه پایانی نماز می فرماید: در پایان نماز می گویم خدایا تو شنونده ترین شنوندگانی. خدا همه چیز را می شنود. اگر آهسته صحبت کنیم، خدا هنوز می شنود. حضرت موسی (علیه السلام) به خدا می فرماید که خدایا اگر آهسته نزدیک خود صحبت کنم و اگر از دور صحبت کنم; خداوند فرمود: «من همنشین کسى هستم که مرا یاد کند، خداوند شنونده است؛ پس مى گوییم خدایا شنونده همه شنوندگان این دعاها را براى ما مستجاب کن.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید و فروش سولفات منگنز چینی مکفاشیمی

خرید کردن و فروش سولفات منگنز چینی- مکفاشیمی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.