ناگفته های نهم اردیبهشت; روز روانشناس و مشاور

[ad_1]

رئیس انجمن روانشناسی سلامت ایران با بیان اینکه در سال های اخیر به اشتباه نهم اردیبهشت به عنوان روز «جهانی» روانشناس و مشاور گرامی داشته می شد، گفت: این روز به عنوان روز جهانی روانشناس و مشاور نامگذاری شده است. از روانشناسان و مشاوران نام برده می شود در حالی که 29 اردیبهشت در ایران فقط روز روانشناس و مشاور است و نامگذاری آن به عنوان روز جهانی نادرست است.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، حمید پور شریفی وی در آستانه روز روانشناس و مشاور با بیان اینکه هیچ روز ثابتی در دنیا به نام روانشناس و مشاور یا روانشناسی و مشاوره وجود ندارد، گفت: به نظر می رسد تنها روز جهانی به این معنا روزی به نام روز روانشناسی باشد. “. در سازمان ملل متحد.» هیچ روز سالانه ثابتی ندارد و سالانه در سازمان ملل متحد جشن گرفته می‌شود، عمدتاً در آوریل، مصادف با آوریل یا می، و همچنین در روزهای متغیر.

نایب رئیس انجمن روانشناسی ایران درباره علت نامگذاری نهم اردیبهشت به عنوان روز روانشناس و مشاوره در کشور توضیح داد: ضرورت شناسایی روانشناسان در ارائه خدمات تخصصی، انجمن روانشناسی ایران در نیمه دوم دهه هفتاد تصمیم گرفت تا طرحی را تهیه کنید “روانشناسی” را آماده کنید. این طرح در سایه تعقیب مجدانه بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی و البته پس از اصلاحات در تاریخ 9 اردیبهشت 1382 با عنوان «قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. سامانه خدمات» و نقطه عطفی در استقلال روانشناسان و مشاوران. بدین ترتیب شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور نیز نهم اردیبهشت را به عنوان روز روانشناس و مشاور تصویب کرد و چند سالی است که این روز در سراسر کشور گرامی داشته می شود.

دانشیار گروه روانشناسی سلامت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با بیان اینکه در سال های گذشته و امسال «روز روانشناسی در سازمان ملل متحد» در تاریخ های مختلفی برگزار می شد، ادامه داد: امسال 8 فروردین ماه 1395 مصادف با 9 اردیبهشت , 2016, 20 آوریل 2017, 31 آوریل 2017, 12 آوریل 2018, 23 آوریل 2017, 25 آوریل 2019, 5 مه 2017, 27 مه 2020, 7 ژوئن 1395, 2 آوریل 1395, 2 آوریل 2017 1400 و 21 آوریل 2022 مصادف با اول اردیبهشت 1401 است و به نظر می رسد مصادف شدن روز روانشناس و مشاور در سال 2016 با «روز روانشناسی در سازمان ملل متحد» در سال 2016 باعث شده است که به 9 اردیبهشت به دروغ اشاره شود. به عنوان “جهانی” روز جهانی روانشناس.

پور شریفی اما خاطرنشان کرد: البته ملی بودن و جهانی نبودن این روز از اهمیت آن نمی کاهد و امید است که این روز در سطح وسیعی برگزار شود و فرصتی برای توجه بیشتر به مسائل و موضوعات فراهم شود. نیازهای روانشناسان.” در واقع اختصاص یک روز به روانشناسی و مشاوره فرصتی است برای روانشناسانی که همچون شمع عمل می کنند و علیرغم درگیر شدن در چالش های زندگی، سعی می کنند نیازهای جامعه را در اولویت قرار دهند و سلامتی را برای انسان و جامعه به ارمغان آورند. این روز به توجه بیشتر به نیازهای روانشناسان کمک می کند تا بتوانند با انرژی و توان بیشتری برای رشد انسان و جامعه تلاش کنند.

وی در پایان سخنان خود با تبریک این روز به کارشناسان، پژوهشگران، دانش آموختگان و دانشجویان رشته روانشناسی افزود: روانشناسی در ایران با وجود چالش ها و فرصت های روزافزون، به عنوان یک رشته علمی به جایگاه برجسته ای دست یافته است. بنابراین تعداد انجمن‌های علمی، گروه‌های دانشگاهی، آزمایشگاه‌های تأسیس شده، تحقیقات، مقالات منتشر شده، ترجمه و تألیف کتاب در حوزه‌های مختلف روان‌شناسی قابل توجه و حتی قابل رقابت با بسیاری از کشورهای منطقه است. از سوی دیگر روانشناسی به عنوان یک حرفه پاسخگوی نیازهای گوناگون جامعه و هموطنان بوده است، به طوری که امروزه بسیاری از افراد جامعه، ارگان های دولتی و سازمان های خصوصی بدون دریافت مراقبت های روانی، در انجام وظایف خود با مشکل مواجه می شوند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید و فروش سولفات منگنز چینی مکفاشیمی

خرید کردن و فروش سولفات منگنز چینی- مکفاشیمی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.