نحوه مصرف دارو در ماه مبارک رمضان

[ad_1]

ایسنا/ فارس متخصص مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تاثیر روزه بر بیماری و وضعیت دارویی افراد، لزوم توجه به نکاتی را که بیمارانی که روزانه دارو مصرف می کنند، یادآور شد.

دکتر. مهشید طهماسبی با بیان اینکه روزه داری تغییرات زیادی در فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن در طول شبانه روز ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: آگاهی از تاثیر روزه بر بیماری و وضعیت دارویی افراد برای همه بسیار مهم است.

به گزارش علوم پزشکی شیراز، این کارشناس رفع وعده های دارویی گفت: روزه داران هرگز در روزه داری خودسرانه وعده های دارویی خود را حذف نکنند. این می تواند روند بهبودی را مختل کند.

وی گفت: مصرف همزمان چندین داروی مختلف می تواند اثربخشی داروها را تغییر دهد و یا عوارضی را به دنبال داشته باشد. بنابراین روزه دارانی که چندین داروی مختلف مصرف می کنند باید قبل از تغییر زمان مصرف با پزشک یا داروساز مشورت کنند.

طهماسبی گفت: شرایط خاصی مانند بارداری، شیردهی و بیماری های مزمن مانند دیابت، فشار خون، سندرم روده تحریک پذیر، یبوست، زخم های دستگاه گوارش (معده و اثنی عشر)، اختلالات کلیوی، بیماری های عصبی و آسم مورد نیاز است. قبل از روزه داری در مورد روزه داری و نحوه مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

وی همچنین به بیماران مبتلا به صرع توصیه کرد: بیماران مبتلا به صرع در معرض خطر تغییر دوز دارو در حالت ناشتا هستند. قطع داروی ضد صرع ممکن است منجر به عود تشنج شود. بنابراین این بیماران باید قبل از روزه داری با پزشک خود مشورت کنند.

طهماسبی درباره بیماران آسمی نیز گفت: بیماران آسمی با قطع داروهای استنشاقی و اسپری های تنفسی ممکن است دچار حملات آسم شوند؛ بنابراین قبل از مشورت با پزشک و دریافت راهنمایی در مورد نحوه مصرف دارو، روزه نگیرید.

وی گفت: در بیماران دیابتی تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی قبل از مشورت با پزشک می تواند بسیار خطرناک باشد. پزشک ممکن است دوز را برای از بین بردن کم آبی کاهش دهد.

طهماسبی در ادامه گفت: استفاده خودسرانه از داروهای ضد بارداری مانند قرص ال دی با هدف قطع خونریزی قاعدگی و کامل شدن روزه در ماه مبارک رمضان می تواند عواقب ناخوشایند و خطرناکی از جمله احتمال لخته شدن خون در اثر مصرف بیش از حد را به همراه داشته باشد که البته این خطرات نیز وجود دارد. با کاهش مصرف مایعات تشدید می شوند.

وی درباره داروهای ضد التهابی گفت: برخی از داروهای ضد التهاب را می توان دو بار در روز مصرف کرد. مصرف این گونه داروها را می توان با مشورت پزشک و داروساز به افطار یا سحر موکول کرد.

طهماسبی در خصوص مصرف آنتی بیوتیک ها با اشاره به اهمیت مصرف به موقع و فوری این داروها گفت: در صورت امکان، پزشک معالج می تواند با در نظر گرفتن نوع بیماری آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که در برنامه روزه داری فرد اختلال ایجاد نکند. بیماری.” .

وی همچنین درباره نوعی دارو به نام «آهسته رهش» توضیح داد: برخی داروها به صورت کند رهش در بازار دارویی موجود است. این داروها ماده فعال خود را به تدریج در طی یک دوره زمانی آزاد می کنند. در برخی موارد، پزشک ممکن است یک فرم آهسته اثر دارو را یک بار در روز به جای چند بار تجویز کند.

طهماسبی همچنین درباره مصرف گروه‌های دارویی مانند قطره‌ها و پمادها بیان کرد: استفاده از قطره‌های چشم، گوش و بینی. هر چیزی که توسط پوست جذب می شود، مانند کرم ها، پمادها و نوارهای چسب. شیاف ها، محلول ها، پمادهای مقعدی و کرم های واژینال؛ آمپول های زیر جلدی، عضلانی، مفاصل یا وریدی روزه داران باید به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید و فروش سولفات منگنز چینی مکفاشیمی

خرید کردن و فروش سولفات منگنز چینی- مکفاشیمی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.