نقش یک دارو در بهبود فرآیند تولید اسپرم

[ad_1]

محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و باروری مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مطالعه ای بر روی موش های آزمایشگاهی اثر یک دارو را بر بهبود فرآیند تولید اسپرم بررسی کرد.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، محمدامین عبدالحی فر وی درباره نقش رادیکال های آزاد در آسیب سلولی و ناباروری توضیح داد: در برخی بیماری ها در اثر متابولیسم سلولی، رادیکال های آزاد تولید می شود که تجمع آنها باعث آسیب به سلول ها می شود.

وی به تاثیر رادیکال های آزاد بر روی اسپرم اشاره کرد و گفت: اسپرم ها به دلیل وجود اسیدهای چرب غیراشباع در غشای پلاسمایی زیاد و مقادیر بسیار کمی آنتی اکسیدان های سیتوپلاسمی به رادیکال های آزاد حساس هستند و این رادیکال های آزاد می توانند باعث مرگ سلولی شوند. ” آنها تولید عوامل التهابی را افزایش می دهند، به DNA و RNA سلولی آسیب می رسانند و پروتئین ها و آنزیم ها را غیرفعال می کنند.

استادیار گروه زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از علل ناباروری در مردان را استرس اکسیداتیو دانست و گفت: استرس اکسیداتیو منجر به تولید رادیکال های آزاد می شود و می تواند باعث ناباروری در مردان شود.

عبدالحی فر با اشاره به اثرات دارویی به نام اداراوون توضیح داد: ادراون برای درمان بیماران ترومایی و همچنین بیماران ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) که اختلال حرکتی دارند استفاده می شود و این دارو می تواند رادیکال باشد.

وی گفت: با توجه به اینکه رادیکال های آزاد می توانند باعث ناباروری در مردان شوند، مطالعه ای در مورد تأثیر آداراوون بر فرآیند تولید اسپرم در موش های آزمایشگاهی انجام دادیم. در این مطالعه به موش‌های آزمایشگاهی ماده‌ای به نام بوسولفان برای القای آزواسپرمی و توقف تولید اسپرم در آنها تزریق شد. سپس تاثیر داروی آدارون بر بهبودی وی بررسی شد.

محقق مرکز تحقیقات بهداشت و سلامت باروری مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نتایج این مطالعه توضیح داد: و میزان بقای خود را بهبود بخشید. همچنین به طور قابل توجهی درصد اسپرم را با کروماتین نابالغ کاهش داد و همچنین منجر به افزایش قابل توجه سطح تستوسترون شد.

وی افزود: بررسی بافت بیضه نیز نشان داد که داروی آداروان از کاهش وزن و حجم بیضه و همچنین کاهش تعداد سلول های بیضه جلوگیری می کند. علاوه بر این، رادیکال های آزاد را کاهش داد و تولید آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون را افزایش داد. همچنین توانست ژن های مرتبط با مرگ سلولی و اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) را کاهش دهد.

استادیار گروه زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نتایج این مطالعه در مجله تولید مثل و ناباروری پژوهشکده ابن سینا منتشر شد، گفت: آداراوون می تواند تولید اسپرم را در موش ها با مهار رادیکال های آزاد و تعدیل اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) و کاهش مرگ سلولی در بافت بیضه بهبود بخشد.

محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و سلامت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: با توجه به اینکه این مطالعه برای اولین بار اثرات درمانی آداروان را در مدل موش آزواسپرم نشان داد. مطالعات دقیق تری در مورد نقش این دارو در ناباروری آزواسپرمی مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، در این نظرسنجی مهسا غفاری نوین، محمدامین صباغ الوانی، محمدرضا مافی بالانی، عباسعلی آقایی، آذر افشار، فخرالدین آقاجانپور، رضا سلطانی، حمید نظریان، مریم سلیمی، احد حسن سیدحسنی، شبنم عبدی، امین عبدالهی فر، پوریا راعی; پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یکدیگر همکاری کردند.

مقاله این پژوهش از طریق لینک زیر قابل دسترسی است:

اثرات درمانی آداروان بر آزواسپرمی: مهار رادیکال های آزاد و تعدیل اتوفاژی در بافت بیضه موش صحرایی

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

در زمان خرید مبل چه نکته هایی را فروشندگان به شما نمی گویند

  اگر قرار باشد یک انتخاب خاص برای خاص پسندان در بین مبلها نام  خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.