هشدار وزارت بهداشت درباره سرخک / فراخوان واکسیناسیو ت کودکان اصصی وین

[ad_1]

مقامات اداره بیماریهای کشور کشورهای مهم با واکسن وزارت بهداشت با هشدار نسبت به خطر افزایش بروز سرخک در به دلیل شرایط این بیماری در کشور همسایه، از ساکنین خواستند که از ملیت خارج شوند اگر کودک زیر 5 سال دارند و به دلیل دلایل واکسیناسیون کودکشان را می دهند. تعویق انداختند حتما برای تکمیل برنامه واکسیناسیون کودک خود علیه سرخک اقدام کرده و به مراکک بهداشتی مراجعه کنند.

دکتر سید محسن زهرایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سرخک یک بیماری ویروسی است، گفت: راه انتقال ویروس سرخک از طریق تنفس و قطره های تنفسی است و مسری‌ترین عامل عفونی شناخته شده است؛ به نحوی که اگر فرد مبتلا به بیماری در اتاق در بسته باشد و بعد از 10 دقیقه از اتاق خارج شود، اگر فرد ایمن نیست، پنج دقیقه با وارد کردن اتاق باز هم به بیماری مبتلا می شود.

او درباره بیماری بیماری بالینی، بیان کرد: دوره بیماری نهفتگی حدود دو هفته است و پس از این مدت بیماری با تب ظاهر شده و با بیحالی و بیاشتهایی ادامه میابد. تب می‌تواند بیشتر در جایی باشد که به 40 درجه هم برسد بعد از یک دوره تب سه تا چهار روزه علائم دیگر هم ظاهر می شود که مهم ترین آن دانه های قرمز رنگی است که بر روی و شروع می شود و به پایین بدن منتشر می شود. این دانه‌ها از بالا به پایین کم‌کم پاک می‌شوند. مدتی که این دانه‌ها بر روی بدن فرد است حدود پنج روز است. دو تا سه روز اول که هنوز دانه ها ظاهر می شود، تب هم ادامه دارد به همین دلیل نشانه اصلی است که برای تشخیص این بیماری به تب و بثورات رنگ رنگ پوست کمک می کند.

وی افزود: هم می‌تواند با نشانه‌های تشخیصی، سرفه و آبریزش بینی و قرمز شدن مخاط همراه باشد. سرخک ممکن است در موارد شدید بروز کند و حتی منجر به مرگ شود. در موارد همه‌گیری ممکن است بین یک تا پنج درصد مرگ در بیماران رد .دن مواردی که ضعیف سیستم ایمنی یا سوء تغذیه دارند بیشتر به عوارض سربت مارشت، سرخک می تواند به سرعت در یک جامعه پخش شود و همه گیری های بزرگ ایجاد شود و این در حالی است که سرخک می تواند فرم های شدید و یا مرگ و میر هم دارد.

او تاکید کرد: در مورد مرگ و میر ناشی از سرخک در دنیا، سازمان بهداشت جهانی یک برنامه از سال 2000 میلادی آغاز کرد و هدف گذاری کرد تا همه کشورهای جهان برنامه و اکسیناسیون را به نوعی جلوه دهند که جلوه ای را در سال 2015 به میزان 90 درصد نشان دهد. مرگ و میر ناشی از سرخک را می گیرد. زمان شروع برنامه تعداد 800 هزار مرگ در سال در کودکان کمتر از پنج سال به وقوع می‌پیوندد که در نهایت 4 درصد از مرگ سرخ شده در جهان کاهش یافته است و این موفقیت بسیار بزرگ است.

زهرایی ادامه داد: بدون سرخک به درمان دارویی ویژه نیاز ندارد، اما هوا از آن بسیار راحت بوده و واکسن پزشکی هم دارد که سالهای طولانی است واکسن در ایران و جهان استفاده می شود. واکسن سرخک در کشور ما در قالب واکسن سه گانه mmr که واکسن ترکیبی علیه بیماریهای سرخک، سرخجه و اوریون است، استفاده می شود. این واکسن در دو نوبت در سن ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می شود. همچنین ممکن است در جریان یک همهگیری در معرض خطر قرار گیرد که ممکن است به عنوان دز تکمیلی لازم واکسن دریافت شود.

وی افزود: در سرخک از آنجایی که طی سالیان گذشته پوشش خوبی در واکسیناسیون این بیماری داشتیم و مراقبت از هم بیماری را رصد کرده است. تصمیمیم حدود 3 سال تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را مبنی بر حذف ویروس بومی سرخک از کشور دریافت می کنیم که موفقیتی بزرگ و نتیجه نظام سلامت بود.. باید بدانیم فقط 3 کشور بحرین، عمان و ایران در منطقه منطقه موفق به دستیابی به این تاییدیه شدند. در کشور ما با توجه به جمعیت بالا و مرزهای مشترک بسیاری که با افغانستان، پاکستان و عراق دارد طبیعتا حذف سرخک برجسته تر از دو کشور دیگر است اما این به معنای صفر خطر بیماری سرخک نیست.

مقامات اداره بیماریهای قابل قبول با واکسن وزارت بهداشت، اظهار کرد: اکنون بیش از 21 سال است که هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در کشور نداریم، اما این به معنای آن نیست که دیگر در معرض خطر فلج اطفال نیستیم; زیرا همچنان این بیماری در همسایه ما مانند افغانستان و پاکستان گردش دارد و افراد مبتلا می شوند و می توانند با سفرهای بین المللی به ایران بیاید. بیماریهایی که مردم میبینند از کشوری به کشور دیگر میرود، سایر بیماریهای عفونی نیز چنین هستند; پس درست است که گواهی حذف سرخک بومی را دریافت اما سرخک در اطراف ما فراوان است و علت آن ضعف واکسیناسیون در همسایه بویژه در افغانستان و پاکستان است. این در حالی است که هم به برنامه واکسیناسیون این دو کشور آسیب جدی وارد کرده و باعث همهگیریهای بزرگی در این دو کشور شده است.

بیشتر بخوانید:

آغاز واکسیناسیون تکمیلی در جنوب و شرق ایران

علت افزایش موارد سرخک در کشور/ هشدار وزارت بهداشت به خانواده‌ها

طغیان «سرخک» در افغانستان و آمادگی دانشگاه‌های علوم پزشکی

او ادامه داد: بنابري كه داريم پاکستان حدود 4 ماه قبل برنامه واکسيناسيوني را شکل داد که امیدواریم موفق باشد اطلاعات داشته باشد. گزارش آخرین کشور افغانستان هم نشان می دهد که بیش از 48 هزار مورد به سرخک طی یک سال و سه ماه گذشته در افغانستان رخ داده است که نزدیک به 250 مورد مرگ در کودکان همراه است و این نشان دهنده شدت و وسعت این همه گیری است. کشور است و باید توجه کنیم که سرخک مسری ترین عامل عفونی است که با سفرها و ترددها به راحتی می تواند وارد ایران شود.

زهرایی با اشاره به تحولات بعدی کشور که به آن شاهد افزایش مهاجرت مردم این کشور به ایران بودیم، تصریح کرد: برخی از این افراد به شکل غیرمجاز وارد کشور می شوند که این موضوع باعث افزایش بار سرخک در کشور می شود. در سال 2021 (از 99 تا آخر آذر 1400) ما بیش از 103 مورد تایید شده بیماری سرخک در ایران شناسایی شد و طی سه ماه 2022 نیز نزدیک به 48 مورد دیگر سرخک (34 غیرایرانی و 14 ایرانی) در ایران شناسایی شد که عمده ترین آنها تشخیص داده شد. این افراد اتباع غیرایرانی هستند. در نیمه اول سال ۱۴۰۰، دو مورد مرگ از سرخک داشتیم.

او تاکید کرد: نکته مهم این است که حتی کسانی که واکسینه باشند هم اگر وجود داشته باشد بالا با سرخک ممکن است احتمال ابتلا به آن وجود داشته باشد. سال گذشته برای اینکه بتوانیم جلوی انتقال بیماری را بگیریم و برای افزایش پوشش واکسیناسیون تلاش کنیم از اینکه بتوانیم در واکسیناسیون از طریق اطلاع رسانی جلوگیری کنیم. همچنین در استان های جنوب شرقی برنامه واکسیناسیون تکمیلی سرخک را در آذرماه سال 1400 انجام دادیم و گروه سنی 9 ماه تا 7 سال تمام کودکان ایرانی و غیرایرانی در این برنامه واکسینه شدند زیرا عمده آسیب دیدگان در این گروه سنی بودند و به همین دلیل واکسن برای این گروه سنی. دوباره تزریق شد. نزدیک به یک میلیون و 200 هزار کودک در این برنامه واکسنه شدند و این کمک کردند که تا حد زیادی در آن منطقه بیماری را توان ساخت.

وی افزود: حدود سه هفته قبل برنامه واکسیناسیون تکمیلی انجام داد و شاید بتوان سرخک را کنترل کرد. با کاهش شدت بیماری در همسایه موارد کشور ما هم کاهش می‌یابد. از مردم خواهش می کنند همه ساکنین کشور ایران از ملیت ندارند اگر کودک زیر پنج سال دارند و به دلیل دلایل واکسیناسیونشان را به تعویق انداختند حتما برای تکمیل برنامه واکسیناسیون کودک خود اقدام کرده و به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

زهرایی بیان کرد: بررسی های ما نشان می دهد که گاها پوشش واکسیناسیون در اتباع غیرایرانی که در کشور زندگی می کنند پایین تر است و این نشان می دهد که در این زمینه ناآگاهی وجود دارد; زیرا این افراد تصور می کنند واکسیناسیون برایشان پولی است یا واکسن فقط به ایرانی ها تزریق می شود و یا اینکه فکر می کنند اگر برای تزریق واکسن اقدام کنند، چون به شکل غیرقانونی وارد کشور شدند، آنها را به کشور خود بازمیگردانند.

اداره اداره بیماریهای قابل پخش رایگان با واکسن وزارت بهداشت، تاکید کرد: واکسیناسیون برای همه افراد است و صرف نظر از ملیت برای همه یکسان انجام می شود. همه کودکان میبایست در دو نوبت واکسن سرخک را تزریق کنند اگر در هر سنی متوجه میشوید واکسیناسیون کودکتان کامل نیست به مراکز بهداشتی مراجعه کنید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

در زمان خرید مبل چه نکته هایی را فروشندگان به شما نمی گویند

  اگر قرار باشد یک انتخاب خاص برای خاص پسندان در بین مبلها نام  خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.