واکنش های مداوم به حرفه های حاشیه ای داور «عصر جدید»

[ad_1]

سجاد سرگلی حالا پس از اظهارنظرها و واکنش های متعدد به سخنانی درباره لهجه ای که از سوی داور «عصر جدید» به حاشیه رفت، چند نکته را در این باره یادآور شد.

به گزارش ایسنا، در یکی از نمایش های اخیر «عصر جدید». که با اجرای احسان علیخانی در نوروز 1401 از شبکه سه پخش می شود و امین حیایی، مجید اسماعیلی، کارن همایونفر و ژاله صامتی داوری آن را بر عهده خواهند داشت. رشته خوانندگی و برخی داوران اجرای او را ناب و الهام گرفته از طبیعت توصیف کردند و در بخشی از سخنانش گفت: «شما آمدید، یعنی اول باید کلاس را شروع کنید، کتاب بخوانید، ادبیات بدانید، شعر بدانید. این شکلی نیست…»؛ ماجرایی که در چند وقت اخیر واکنش های زیادی را در پی داشت، او البته به این جوان توصیه کرد که در زادگاهش بماند و به شهرهای بزرگ نرود.

سجاد سرگلی، استاد تدوین و نویسندگی اخیرا در یادداشتی در کانال تلگرامی خود با عنوان «تفسیر لهجه ژاله صامتی» نوشت: رسانه ها جنجالی شده اند. صامتی در برنامه عصر جدید به خواننده نوجوان می گوید: «لهجه ها را باید فراموش کرد…».

او جمله ای را نوشت که واکنش بسیاری از مردم را برانگیخت و بعدها به واکنش دکتر دکتر اشاره کرد. ناصر فکوهی استاد دانشگاه تهران در صفحه شخصی خود بخشهایی از آن را آورده است که با سخنان تند همراه است. از جمله اینکه «دوست دارم این خانم که «شهرت» ظاهراً به دلیل حضور در چند سریال و فیلم فارسی زشت و بیهوده است، ده دقیقه فرصت داشته باشد تا تفاوت زبان و گویش را به ما بگوید. «گویش»، «زبان میانجی»، «زبان‌های محلی»، «زبان قومی»، «زبان ادبی» و «بومی»، «خانواده زبانی»، «زبان‌های کریول» و غیره. «یا به ما بگویید «فرهنگ» را کجا یاد بگیریم. موسیقی و ادبیات» یا به عبارت ساده تر، فقط به چند کتاب و چند قطعه موسیقی که در هفته گذشته خوانده یا گوش داده است، استناد کنید تا ما هم درباره آنها قضاوت کنیم…»

سرگلی سپس نوشت: «چند نکته در این داستان که فکر کردم بد نیست بگویم:

1. در حال حاضر برایم مهم نیست که دوره جدید یک برنامه مفید و مفید باشد یا یک برنامه بی معنی و بی فایده. (این سوال را در کانال الهیات مطرح خواهم کرد.)

۲. ما بحثی نداریم که بسیاری از افراد مشهور، چه در هنر و چه در ورزش، سواد ندارند.

3. فراموش نکنیم که خانم ژاله صامتی معلم و بازیگر توانمندی است و این طور نیست که با بازی در چهار سریال و فیلم فارسی به این جایگاه دست یافته باشد. او را بازیگری باسواد می دانند و طبیعتاً ارزش و اهمیت لهجه ها و گویش ها را درک می کند.

4-نمیدونم چرا وقتی میخوایم از کسی انتقاد کنیم باید بهش تهمت بزنیم تا نظرمون حساب بشه.

5. دکتر ناصر فکوهی همراه با بسیاری از مردم کشورمان از دست خانم صامتی به خاطر دغدغه های ارزشمند شما. اما آیا لزوماً باید با رفتارهای شبه فاشیستی با فاشیسم مبارزه کنیم؟

6. نمی خواهم منظور را بخوانم، اما قبل از حمله به داور، با توجه به زمینه و سابقه گوینده، این احتمال را باز کنیم که منظور او را متوجه نشدیم.

7. با توجه به شرایط و سیاق سخنرانی، بعید است که منظور ژاله صامتی این بوده که کسی با لهجه صحبت نکرده باشد. توصیه او به آن نوجوان به وضوح این است که شما باید هنر بیان و مهارت صحبت کردن بدون لهجه را همانطور که در اثر هنری لازم است بیاموزید. در واقع داور برنامه در حال ترسیم شرایط جدید زندگی مهمان برنامه بود تا از این مطالب نتیجه بگیرد.

8. فراموش نکنیم که رسانه های خبری در بزرگنمایی یک رویداد نقش دارند. حساس بودن به مسائل زبان خوب است اما دوست دارم معتدل باشیم.

9. همچنین لازم به ذکر است که برخی از هموطنان ما منتظر جرقه ای برای تحریک رفتار ضد لهجه بودند و این اتفاق بهانه ای شد برای دیدن آتش زیر خاکستر باقی مانده است.

10. در آخر خیلی خوشحالم که مردم ما اینقدر به زبان ها و لهجه ها و لهجه های کشورمان اهمیت می دهند و حساس و متمرکز هستند و درود بر کسانی که گویش خود را رها نمی کنند و فراموش نمی کنند. “کسی که لهجه دارد بیش از یک زبان یا گویش یا حداقل یک فرهنگ می داند.”

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

در زمان خرید مبل چه نکته هایی را فروشندگان به شما نمی گویند

  اگر قرار باشد یک انتخاب خاص برای خاص پسندان در بین مبلها نام  خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.