وقتی ادبیات جهان در آثار سعدی گم می شود

[ad_1]

ایسنا/ خراسان جنوبی عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه سعدی شاعر، نویسنده و نویسنده است، گفت: سعدی شاعری جهانی است و در دنیا محبوبیت دارد چرا که آثار بسیاری از شاعران و نویسندگان اروپایی از جمله آثار ویکتور هوگوی بیچاره را تحت تأثیر قرار داده است.

مرادعلی واعظی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سعدی شاعر و ادیب قرن هفتم هجری قمری در شیراز به دنیا آمد و در همین شهر به خاک سپرده شد، اظهار کرد: آوازه ما در دنیا مدیون ادب و فرهنگ ماست.

وی ادامه داد: در کودکی پدرش را از دست داد و پس از فوت پدر، عمویش قطب الدین شیرازی که از دانشمندان علوم تجربی بود به تحصیل او پرداخت. او راه هیچ یک از استادان خود را به طور کامل دنبال نکرد و در آثار خود از تعلیمات هر سه استاد خود بهره برد.

این استاد ادبیات دانشگاه بیرجند بیان کرد: سعدی در نظامیه تحصیل و تدریس کرده است، تصریح کرد: سعدی شاعر، نویسنده و شاعر شاعر است و در هر دو زمینه از برترین های ادبیات فارسی است.

واعظی با بیان اینکه سعدی ترجیحات عرفانی-عاشقانه نغزی را نیز ساخته است، ادامه داد: بسیاری از غزلیات او در قالب تصنیف و ترانه همراه با موسیقی اجرا شده است.

وی بیان کرد: مجموعه شعر وی شامل قصیده، غزل، نمایشنامه و غزل است. همچنین غزلیات او در پنج بخش است و در غزلیات عاشقانه و تربیتی سرآمد شاعران جهان است و غزلیات سعدی شیرازی تعلیمی و همراه با اندرزهای تلخ به مداحان است.

واعظی ادامه داد: این شاعر در سال اول بوستان را سروده است که نوعی تجربه با فردوسی است و در وزن و قالب شاهنامه و مشتمل بر پند و اندرز است و همچنین سال گلستان را که یکی از بهترین نمونه های نثر فارسی در نثر و بسیاری است سروده است. از مضامین آن ضرب المثل است.

وی با بیان اینکه اندیشه سعدی برگرفته از مضامین عمیق و ارزشمند قرآن و روایات است و تأثیر آثار سعدی را در بیشتر شاعران و نویسندگان پس از وی می توان مشاهده کرد، افزود: شاهکارهای تربیتی و تربیتی و یکی از هنرمندانه ترین و برجسته ترین آنهاست. مثنوی شاعرانه در ادبیات فارسی.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خدمات برش لیزر (بهترین کیفیت و قیمت) رادوکس (4)

سرویس ها برش لیزر (بهترین میزان مرغوب بودن و قیمت) – رادوکس برش لیزر فلزات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.